Pracujący za granicą zapłacą większe podatki. Rząd znosi ulgę abolicyjną
Ulga abolicyjna w Polsce została wprowadzona w 2008 roku. Adobe Stock/licencja podstawowa
Ulga abolicyjna
Ulga abolicyjna w Polsce została wprowadzona w 2008 roku. W 2015 roku z prawa do niej skorzystało 35 tys. osób.
Rezygnacja z ulgi
Według informacji podanych przez przedsiębiorstwo księgowe PwC, w razie likwidacji ulgi pracownicy za granicą będą musieli zadeklarować i zapłacić różnicę pomiędzy podatkiem zapłaconym za granicą a właściwym dla tego dochodu w Polsce.
W przypadku gdy nie było podatku za granicą (np. ze względu na zwolnienia podatkowe), to podatnik zapłaci pełny polski podatek.
Skutki zniesienia ulgi
To niedużo biorąc pod uwagę, że w przyszłym roku tylko Estoński CIT zmniejszy wpływy podatkowe o ponad 4 miliardy złotych. Nie przyświeca nam cel fiskalny, ale realizacja obowiązków międzynarodowych i utrudnienie działania podatkowym oszustom
Po likwidacji przepisu cały przychód, od którego nie zapłacono podatku za granicą ze względu na kwotę wolną (także w Niderlandach), będzie podlegać opodatkowaniu w Polsce.
– Działania Rady Ministrów są bardzo niepokojące. Można odnieść wrażenie, że likwidacja ulgi abolicyjnej ma być wprowadzona niejako przy okazji, bez dogłębnych analiz i konsultacji społecznych. Tymczasem skutki pracownicze, społeczne i ekonomiczne takich działań dla polskich rezydentów podatkowych pracujących za granicą (w tym marynarzy) mogą być dramatyczne – powiedział Mateusz Romowicz, radca prawny w Kancelarii Legal Marine, dla GazetyPrawnej.pl
To może Cię zainteresować
18-09-2020 02:26
15-09-2020 10:41
4
0
Zgłoś